Pár zásad a pravidel pro výcvik:

1. Doporučuji cvičit s odreagovaným a vyvenčeným psem. Nechte jej prvně vyběhat, vyčuchat a "přečíst" si novinky u patníků, zkrátka ať se uvolní nastřádaná energie a je v pohodě. Nesmí být ale unavený a vyčerpaný. Musí chtít spolupracovat. Stačí vzít jej na dlouhé vodítko, nasadit si kolečkové brusle, případně jej nechat vyklusat vedle kola. Myslím, že 20 minut je tak akorát.

2. Nácvik povelů zahájit vždy na lačno. Pamlsek má pro nenasyceného psa svoje kouzlo a dělá zázraky. Pokud je pes najezený k prasknutí, riskujeme (u větších plemen) přetočení žaludku a nebude mít ani motivaci. Cvičit sytého psa nemá smysl.

3. Je dobré začít tím, co pes už zná - tj. opakováním nacvičených povelů z minula, ale ne dlouho, aby mu zůstalo dostatek vůle se soustředit na nácvik něčeho nového. Až pes pochopí novou věc, je dobré zopakovat celou sekvenci již zvládnutých povelů a v nejlepším přestat. Nezapomeneme chválit, chválit a chválit! Doba nácviku může být různá podle plemen. Moje zkušenost s nepracovními a neslužebními plemeny je taková, že maximální doba je 10 - 15 minut (déle se pes nedokáže stejně soustředit, no možná komisař Rex to umí déle, ale věřte, ten váš určitě ne :))

4. Je nesmírně důležité vědět, co je pro vašeho pejska odměnou (pro někoho je to hračka, pro druhého aport, pro dalšího pamlsek, spokojenost a pochvala od pána). Odměna - to je totiž ta "pomyslná nudle" na které vašeho pejska musíte utáhnout. Jinou motivaci nemá.

5. Po správně vykonaném povelu následuje pochvala. Musíte dát najevo radost (stačí změna intonace hlasu), zkrátka že vás to nesmírně těší - klidně přehánějte, psi jsou na tohle velice vnímaví (jak říká moje kamarádka Stáňa Jansová - musíte se radovat jako když vám dají třináctý plat). :)

6. Důležitá je i mimika a gestikulace. Pohybem rukou můžete dát větší důraz na povel, pes pohyb vnímá stejně dobře jako tón hlasu.

7. Povel dávejte jenom jednou. Opakováním povelu totiž psovi dáte najevo svoji nedůležitost a nebude vás respektovat. Není důležité aby pes všechno zvládl hned a správně, je důležité aby pochopil co se po něm chce. Takže například, když si hned nesedne, klidně si pomáhejte rukou a stlačte jej do správné polohy.

8. Naučte se také vydaný povel zrušit (volno). Je to proto, aby pes věděl jak dlouho má v sedu nebo lehu zůstat (tzv. setrvání v povelu - důležité třeba pro nácvik odložení psa).

9. Chválit, chválit a zase chválit! Proč? Protože jedině takhle se vyhnete "trestání". Trestem pro psa se stane samotné nepochválení. Ti co psa bijí, kopou či mu sprostě nadávají jsou zpravidla neschopní hulváti, kteří by měli vyhledat pomoc u odborného lékaře.

Měli bychom si uvědomit, že výcvik základní poslušnosti psa je celá hierarchie povelů, která musí stát na pevných základech těch "jednoduchých" a postupně přecházet až po ty "cirkusové" :)